Kampak se poděla letošní zima? Zatím se rozpouští v teplotních anomáliích oceánů. Bohužel…………

Kampak se poděla letošní zima? Zatím se rozpouští v teplotních anomáliích oceánů. Bohužel……………

Když vydal 1. prosince web gavsweathervid svou oficiální zimní předpověď na letošní zimu, dospěl na základě analýzy celé řady faktorů k tomu, že by letošní zima měla být více méně teplotně průměrná.

Zatímco dlouhodobé modely již od léta počítaly zimu více méně takovou, jakou ji nyní prožíváme (tj. teplá s převládajícím jihozápadním prouděním), analogy naznačovaly, že by se alespoň občas mohly střídat chladné a teplé periody.

Tři měsíce se pečlivě zkoumaly teploty hladin oceánů, solární aktivita, rychlost zalednění Sibiře a Skandinávie, hurikánová aktivita v Atlantiku, přepínající se binární oscilace ze západní na východní…………..

Právě z těchto faktorů vyšly analogogické mapy zim, které té letošní měly být nejpodobnější. 8 shod vykázala zima 2012/2013 a zima 2001/2002. Následovaly jiné roky s menším počtem shodných faktorů. Co bylo již tehdy trochu varovné, 4 shody  vykázala i zima „nezima“ 2013/2014. Ten rok, kdy se naposledy nejela Jizerská 50.

Předpověď gavsweathervid ovšem již 1. prosince jedním dechem dodávala, že teplotní anomálie v oceánech, která více méně přetrvává již od září, může tuto předpověď postavit „na hlavu“. Pokud se podívám z okna, vidím, že se to zatím děje a dít bohužel bude. Oceány jsou totiž někdy až příliš silným hráčem a jsou roky, kdy jiný, než teplý scénář pro Evropu nepřipustí.

Pojďme se tedy podívat blíže na to, co se vlastně děje. Pro zimu v Evropě jsou důležité 3 oblasti v oceánech. Centrální oblast Pacifiku u rovníku, severní část Pacifiku blízko Aljašky a potom Atlantický oceán.

https://www.ospo.noaa.gov/data/sst/anomaly/2019/anomnight.12.23.2019.gif

https://www.ospo.noaa.gov/data/sst/anomaly/2019/anomnight.12.23.2019.gif

Pokud se podíváme na snímek z 23. prosince, vidíme, že je prakticky vše špatně.

V centrální části Pacifiku se periodicky střídá jev EL NIňo s jevem La Nina, což jsou v podstatě pásy buď teplejší vody (EL NIňo) nebo chladnější vody (La NIňa) sahající od pobřeží Peru až po Austrálii.

Letos nejsme svědky ani jednoho z těchto jevů, ale tzv. ENSO Neutral, to znamená, že teplotní anomálie je v normálu. Možná vám přijde, že normální je v tomto případě dobré, ale není tomu tak. Pro chladnější zimu v Evropě bychom potřebovali buď slabý jev La Nina nebo El Nino.

Ještě větší problém je v oblasti severního Pacifiku. Na první pohled je vidět, že voda pod Aljaškou je o několik stupňů teplejší, než by měla mít. To má letos bohužel pro evropskou zimu zcela fatální následky.  Tlaková výše nad Sibiří pumpuje nad oblast Kanady studený vzduch. Ten se díky této teplotní anomálii propadá hluboko na jih Spojených Států, kde již v listopadu zažili několik neobvykle silných sněhových bouří i na místech, kde to není úplně obvyklé.

Studený vzduch ale k naší smůle narazí nakonec na teplou hladinu vody v Mexickém zálivu a proslulá „atlantická kuchyně“ ožívá. Nad Atlantikem právě v této oblasti vzniká jedna tlaková níže za druhou, jednotlivé frontální systémy směřují do Evropy a přinášejí jihozápadní, maximálně západní proudění. A z toho prostě bílá zima v Evropě ani u nás prostě být nemůže.

Ani teplotní anomálie v Atlantiku dobrá není, vidíme poměrně studený pás blízko Evropy a kolem západního pobřeží Afriky. Aby byla nějaká šance na chladnější zimu, musel by v Atlantiku existovat tzv. tripól, tj. pás teplé studené a znovu teplé vody, horizontálně rozprostřený od Barentsova moře až po oblast centrálního Atlantiku.

Bohužel, jako by to nestačilo, pokud se dostane studený vzduch z Kanady do Mexického zálivu a jednotlivé níže se začnou tvořit, má tento scénář velkou setrvačnost a může v podstatě trvat týdny. Je velmi těžké tento mechanismus narušit např. tlakovou výší  v oblasti Grónska nebo Skandinávie. Bohužel nic takového v dohledu není. Stejně jako v roce 2013/2014.

Mě samotnému to radost nedělá, jsem vášnivý lyžař, mám zaplacené startovné na JIZ 50 a 30, ale obávám se, že letos můžeme mít zásadní problém.

Snad nám příští zima nadělí zase trochu jinou konstelaci. Moc bych si to přál.

Krásné Vánoce a hezký celý nový rok 2020

Váš Vítek Kloz

"Buďte fit celý den se zdravou snídaní a večeří a chraňte své tělo při sportu tak, aby vám ještě dlouho sloužilo." Můj příběh si přečtěte tady >>