NAO – první část naší zimní mozaiky

Ačkoliv máme teprve květen, právě v tomto měsíci je dobré začít se zabývat prvním kamínkem naší předpovědní mozaiky zimy 2019-2020.

NAO neboli North Atlantic Oscilation (Index oscilace atlantického oceánu) je zjednodušeně řečeno údaj, který je buď v kladné nebo záporné hodnotě. Pokud je index NAO kladný, znamená to, že převládá klasické západní proudění, kdy z atlantického oceánu přichází jednotlivé fronty a pohybují se Evropou směrem ze západu na východ. Takové proudění je vlhčí a teplotně méně extrémní. V zimě takový typ proudění znamená dostatek srážek přicházejících od západu, problémem ale může být, že hranice sněžení může kolísat mezi zruba 600 až 1000 metry. Záleží totiž na tom, jestli se proudění stáčí na jihozápadní, západní, nebo severozápadní.

Pokud je hodnota tohoto indexu negativní, znamená to v praxi, že tlaková výše většinou nad Velkou Británií nebo Skandinávií toto západní vlhké proudění zablokuje. V zimě to pro nás může znamenat nižší teploty (mrazy i přes den třeba i v nížinách), ovšem na druhou stranu je tento typ proudění, které přichází většinou ze severovýchodu až východu výrazně sušší, což může v zimě znamenat nedostatek sněhových srážek a holomrazy.

Ideální pro dobrou zimu v české kotlině je spíše tedy kombinace obou zmíněných typů proudění. Proč se ale touto otázkou zabýváme již v květnu?

Květen je totiž měsícem, kdy je atlantický oceán ve svém přirozeném teplotním stavu, který se velmi často opakuje právě v následujících zimních měsících. Podle mapy tzv. teplotních anomálií SST ocean temperatures anomalies dostupné zde https://www.ospo.noaa.gov/Products/ocean/sst/anomaly/index.html si můžeme udělat docela dobrý obrázek o tom, jak by se Atlantik v zimě mohl chovat. Pokud totiž vydíme tzv. tripól (jsou to vlastně tři pásy vody, teplý studený a teplý v oblastech severního, středního a jižního Atlantiku) je relativně velká pravděpodobnost, že index NAO bude příští zimu spíše v negativních hodnotách. To může znamenat, že se oslabí západní oceánské proudění. Pokud je ale teplotní rozložení jiné, zvyšuje se spíše pravděpodobnost kladných hodnot indexu NAO, což může v následující zimě vést k tomu, že bude na Česko chodit z Atlantiku jedna fronta za druhou.

Jak to bude vypadat s Atlantikem na konci letošního května, jaké závěry z toho mohou plynout pro naši zimní předpověď, Vás budu informovat na těchto stránkách na počátku června.

Srdečně Vás zdravím

Vítek Kloz

"Buďte fit celý den se zdravou snídaní a večeří a chraňte své tělo při sportu tak, aby vám ještě dlouho sloužilo." Můj příběh si přečtěte tady >>